Jak wykonać podbudowę pod płytę fundamentową?
Dom to marzenie wielu osób, a jego budowa rozpoczyna się od fundamentów. Stanowią one podstawę wykonania każdego obiektu budowlanego. Od wielu lat bardzo popularnym rozwiązaniem jest wykorzystywanie płyty fundamentowej. Zasadnicze znaczenie ma kwestia podbudowy. Na gruntach piaszczystym zadanie nie jest takie skomplikowane. Zdecydowanie trudniej jest na glinie.
Podstawowe informacje o płycie fundamentowej
Płyta fundamentowa jest wykonywana pod całym budynkiem. Takie rozwiązanie można przeprowadzić powyżej głębokości przemarzania. Jest to czynnik, który różni alternatywę od tradycyjnych fundamentów, które posadawia się trochę głębiej. Co więcej, przy właściwej izolacji przeciwwilgociowej można także zastosować taką płytę. Wymagane jest tutaj jednak pewne doświadczenie i duża dokładność. W tym przypadku można także wykonać na gruncie dobrą izolację. Płyta jest łatwiejsza w budowie niż inne rodzaje fundamentów.
Jak wykonać podbudowę pod płytę fundamentową?
Na początku dokonuje się wykopów pod fundamenty, a podbudowę pod płytę fundamentową należy zacząć od zdjęcia humusu z zapasem około 1 m poza obrysem obiektu budowlanego. Zasadnicze znaczenie ma wykonanie wykopu po obwodzie płyty. Głębokość prac powinna sięgać poziomu blisko 1 metra. Jest to tak zwana strefa przemarzania. Trzeba pamiętać o zachowaniu spadku pozwalającego na odprowadzenie wody. Wskazaną powierzchnię należy wyłożyć geowłókniną. Zaprezentowane postępowanie ochroni przed zamulaniem kruszywa, które będzie wykorzystane do zasypania przygotowanego wykopu. Należy zastosować kruszywo różnoziarniste charakteryzujące się krzywym uziarnieniem. Ostatnim działaniem jest wysypanie warstwy piasku, zagęszczenie i poziomowanie.